ceskyenglishdeutsch
jung worm Práce se sny podle C. G. Junga

Seminář bude rozdělen do dvou bloků. První den si představíme teorii práce se sny, řekneme si něco o různých pojetích a funkcích snu, a také o tom, jak se sny pracovat v každodenním životě. Druhý den se budeme věnovat konkrétním snům účastníků semináře, na kterých si prakticky ukážeme různé metody, jak lze se sny pracovat. Vyzkoušíme si techniku volných asociací, amplifikaci snového materiálu, imaginativní rozvinutí snových motivů, a také rozvinutí snu pomocí kreativního vyjádření.

Jelikož sen je něco velmi důvěrného a citlivého, budeme při práci se sny účastníků starostlivě dbát na bezpečný prostor všech účastníků.

Naším východiskem při práci bude Jungovo pojetí snu jako něčeho živoucího. Nejde jen o to snu porozumět, ale především je třeba se naladit na emoce a obsahy, které sen přináší, a vstoupit s nimi do dialogu. Sen a některé jiné zkušenosti, které prožíváme, totiž do našeho vědomí přichází „z druhé strany“ - v této souvislosti můžeme mluvit o nevědomí, o podsvětí nebo třeba o celostnímvnímání (vnímáme toho totiž mnohem víc, než jen to, čeho si „všimneme“ a co se dostane do vědomí). Sen nám tedy většinou přináší něco, co se v nás nějakým způsobem odehrává, aniž bychom o tom museli nutně vědět. Přináší například emoce, kterých si nejsme vědomi, často ukazuje zcela nový pohled na situaci, ve které jsme se ocitli, někdy v této souvislosti naznačuje další vývoj situace (proto sen skutečně může být oknem do budoucnosti).

Pro naši práci se sny bude také důležité naučit se nahlédnut sen jako součást symbolického života, který po celý život doplňuje náš reálný život.Náš symbolický svět je plný postav, které známe z pohádek a z mýtů, a my v něm snadno zaujímáme role hrdinů, královen nebo zločinců. A v symbolickém světě se neocitáme jen, když sníme nebo když sledujeme film, ale také třeba když si spontánně malujeme. Symbolický život je přítomen neustále ve všemožných každodenních situacích.

Seminář je určen pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat se svými sny a lépe jim rozumět, pro všechny, kdo se rozhodli vydat se na cestu sebepoznání a také pro ty, kdo by se rádi dozvěděli něco více o jungovské psychoterapii.


Termín: 25. - 26. listopad 2023
(sobota 13-17 hod., neděle 9-12 & 14-17 hod.)
Místo: Centrum Lávka, Kafkova 10, Praha 6 - Dejvice
Cena: 3000 Kč (Kurzovné zašlete na č.ú. 2700154229 / 2010)
Počet účastníků: max. 12

Přihlásit se můžete přímo Michalovi Pacvoňovi - email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další jungovské semináře v Lávce

► 
Úvod do analytické psychologie C. G. Junga - cyklus 5 večerních seminářů
► Nevědomí - cyklus 8 večerních seminářů
Setkání se stínem - víkendový kurz
Anima & Animus - víkendový kurz